Microchip Technology PIC16F631-E/ML
PIC16F631-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F631-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16F631-E/ML.pdf
Availability of PIC16F631-E/ML
QUANTITY
PIC16F631-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F631-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F631-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F631-E/ML
Related LinksPIC16F6, PIC16F631-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F631-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F631-E/ML
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT BOX datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A TSC75-6 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL EXTRACT CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 22POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 4 COIL 1MH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf