Omron Automation & Safety DZ-10GV-1A
DZ-10GV-1A picture photo
Mfg. Part Number
DZ-10GV-1A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LEVER DPDT 10A SLD TERM
Datasheet Download
DZ-10GV-1A.pdf
Availability of DZ-10GV-1A
QUANTITY
DZ-10GV-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ-10GV-1A
Internal Part NumberEIS-DZ-10GV-1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesDZ
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP00
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force13gf
Pretravel0.236" (6.0mm)
Differential Travel0.065" (1.7mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.720" (18.3mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ-10GV-1A
Related LinksDZ-10, DZ-10GV-1A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
DZ-10GV-1A Details Description
Related parts for DZ-10GV-1A
DIODE SCHOTTKY 35V 16A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 4SIP datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 2A HRP5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE 40POS datasheet.pdf