Nichicon F951A226KQAAQ2
F951A226KQAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951A226KQAAQ2
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
F951A226KQAAQ2.pdf
Availability of F951A226KQAAQ2
QUANTITY
F951A226KQAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951A226KQAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951A226KQAAQ2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeQ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951A226KQAAQ2
Related LinksF951A22, F951A226KQAAQ2 Datasheet, Nichicon Distributor
F951A226KQAAQ2 Details Description
Related parts for F951A226KQAAQ2
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 16-SOIC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR 24POS PIN CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 60V SMBG datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS PINS datasheet.pdf