Curtis Industries DZ065V-19
DZ065V-19 picture photo
Mfg. Part Number
DZ065V-19
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 65W
Datasheet Download
DZ065V-19.pdf
Availability of DZ065V-19
QUANTITY
DZ065V-19 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ065V-19
Internal Part NumberEIS-DZ065V-19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DZ065V
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A, 3A, 700mA
Power (Watts)65W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 28.0mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ065V-19
Related LinksDZ06, DZ065V-19 Datasheet, Curtis Industries Distributor
DZ065V-19 Details Description
Related parts for DZ065V-19
FAN AXIAL 397X74MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X2MM W/ADH datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA GN CABLE 25M datasheet.pdf
SMPM PLUG SMT SB PCB VERT 50 OHM datasheet.pdf