Curtis Industries DZ150-12EU
DZ150-12EU picture photo
Mfg. Part Number
DZ150-12EU
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 150W
Datasheet Download
DZ150-12EU.pdf
Availability of DZ150-12EU
QUANTITY
DZ150-12EU Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ150-12EU
Internal Part NumberEIS-DZ150-12EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DZ150
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A, 7A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.80" L x 3.80" W x 1.50" H (172.7mm x 96.5mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max134W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ150-12EU
Related LinksDZ150, DZ150-12EU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DZ150-12EU Details Description
Related parts for DZ150-12EU
IC REG LDO 0.95V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 8A 6.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 2W DO204AL datasheet.pdf