Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23C12-G3-18
DZ23C12-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23C12-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23C12-G3-18.pdf
Availability of DZ23C12-G3-18
QUANTITY
DZ23C12-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23C12-G3-18
Internal Part NumberEIS-DZ23C12-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23C12-G3-18
Related LinksDZ23C1, DZ23C12-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23C12-G3-18 Details Description
Related parts for DZ23C12-G3-18
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
IC CLOSED CAPTION DECODER 18-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 6A datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf