Panasonic Electronic Components DZ2S120M0L
DZ2S120M0L picture photo
Mfg. Part Number
DZ2S120M0L
Brief Description
DIODE ZENER 12V 150MW SSMINI2
Datasheet Download
DZ2S120M0L.pdf
Availability of DZ2S120M0L
QUANTITY
DZ2S120M0L Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ2S120M0L
Internal Part NumberEIS-DZ2S120M0L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSSMini2-F5-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ2S120M0L
Related LinksDZ2S1, DZ2S120M0L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DZ2S120M0L Details Description
Related parts for DZ2S120M0L
EMULATOR PCB ADAPTER 100-QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C048MR-3,0C1-2 datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S861/10 K/G 40 datasheet.pdf
635 TB RISING CLAMP 45D datasheet.pdf
HDM 9EMPO210F TG datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf