C&K Components E101SD1AV2QE
E101SD1AV2QE picture photo
Mfg. Part Number
E101SD1AV2QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V
Datasheet Download
E101SD1AV2QE.pdf
Availability of E101SD1AV2QE
QUANTITY
E101SD1AV2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of E101SD1AV2QE
Internal Part NumberEIS-E101SD1AV2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Material 22/Sep/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesE
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating7.5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP57 - Dust Protected, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E101SD1AV2QE
Related LinksE101SD, E101SD1AV2QE Datasheet, C&K Components Distributor
E101SD1AV2QE Details Description
Related parts for E101SD1AV2QE
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC PROM SERIAL CONFIG 1M 20-PLCC datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf