Apem Inc. E10SG24A
E10SG24A picture photo
Mfg. Part Number
E10SG24A
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
BASED LED E10 GREEN
Datasheet Download
E10SG24A.pdf
Availability of E10SG24A
QUANTITY
E10SG24A Order Process
Ship out your order
Specifications of E10SG24A
Internal Part NumberEIS-E10SG24A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBased LEDs
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
Series-
Can Replace LampsMultiple Miniature Screw Lamps
Size / Dimension0.394" Dia x 0.994" H (10mm x 25.25mm)
Wavelength-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)24V
Base TypeMiniature Screw (E10)
ColorGreen
Millicandela Rating1610mcd
ConfigurationSingle
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E10SG24A
Related LinksE10S, E10SG24A Datasheet, Apem Inc. Distributor
E10SG24A Details Description
Related parts for E10SG24A
SWITCH OPERATOR RECT 1 OR 2 POLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S 48" RBW FLOAT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf