Vicor Corporation V300C3V3H75B
V300C3V3H75B picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3H75B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3H75B.pdf
Availability of V300C3V3H75B
QUANTITY
V300C3V3H75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3H75B
Internal Part NumberEIS-V300C3V3H75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3H75B
Related LinksV300C3, V300C3V3H75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3H75B Details Description
Related parts for V300C3V3H75B
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 12POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 200MW SOD323F datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IGBT 600V 110A 416W SP4 datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 14AWG datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
FUSE 277V SAFE HAZ UL913 .250A datasheet.pdf