General Cable E2504S.25.05
E2504S.25.05 picture photo
Mfg. Part Number
E2504S.25.05
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 18AWG YEL SHLD 500'
Datasheet Download
E2504S.25.05.pdf
Availability of E2504S.25.05
QUANTITY
E2504S.25.05 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2504S.25.05
Internal Part NumberEIS-E2504S.25.05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge18 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.183" (4.65mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorYellow
RatingsASTM B-3
FeaturesDrain Wire, Rip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Safety
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2504S.25.05
Related LinksE2504S, E2504S.25.05 Datasheet, General Cable Distributor
E2504S.25.05 Details Description
Related parts for E2504S.25.05
ADM24T/AE24G/ADM24T datasheet.pdf
1117 METRAL HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.6A 61 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 250V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf