Omron Automation & Safety E2A-M18KN16-WP-B2 2M
E2A-M18KN16-WP-B2 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18KN16-WP-B2 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M18 16MM PNP-NC UNSHLD
Datasheet Download
E2A-M18KN16-WP-B2 2M.pdf
Availability of E2A-M18KN16-WP-B2 2M
QUANTITY
E2A-M18KN16-WP-B2 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18KN16-WP-B2 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M18KN16-WP-B2 2M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18KN16-WP-B2 2M
Related LinksE2A-M18KN1, E2A-M18KN16-WP-B2 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18KN16-WP-B2 2M Details Description
Related parts for E2A-M18KN16-WP-B2 2M
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 28POS datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48LFBGA datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/02/135 1.5 BK datasheet.pdf
CABLE 36POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf