Omron Automation & Safety E2A-M18KN16-WP-B2 5M
E2A-M18KN16-WP-B2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18KN16-WP-B2 5M
Brief Description
M18 UNSH,NPB,16MM,PNP,NC,5M CA
Datasheet Download
E2A-M18KN16-WP-B2 5M.pdf
Availability of E2A-M18KN16-WP-B2 5M
QUANTITY
E2A-M18KN16-WP-B2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18KN16-WP-B2 5M
Internal Part NumberEIS-E2A-M18KN16-WP-B2 5M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18KN16-WP-B2 5M
Related LinksE2A-M18KN1, E2A-M18KN16-WP-B2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18KN16-WP-B2 5M Details Description
Related parts for E2A-M18KN16-WP-B2 5M
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 1.5"X1" 200PC datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 66MA 13 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 100/200VAC DINRAIL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
EM EYE METER W EMI RF SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf