Omron Automation & Safety E2A-M18KN16-WP-B3 2M
E2A-M18KN16-WP-B3 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18KN16-WP-B3 2M
Brief Description
PROXIMITY SENS M18 16MM PNP NONC
Datasheet Download
E2A-M18KN16-WP-B3 2M.pdf
Availability of E2A-M18KN16-WP-B3 2M
QUANTITY
E2A-M18KN16-WP-B3 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18KN16-WP-B3 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M18KN16-WP-B3 2M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18KN16-WP-B3 2M
Related LinksE2A-M18KN1, E2A-M18KN16-WP-B3 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18KN16-WP-B3 2M Details Description
Related parts for E2A-M18KN16-WP-B3 2M
CONN CARD BUS FRAME 25POS 0.9MM datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC SERIAL A/D 12-BIT LP 20TSSOP datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 305 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15 OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf