Omron Automation & Safety E2A-M18KN16-WP-D1 2M
E2A-M18KN16-WP-D1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18KN16-WP-D1 2M
Brief Description
PROXIMITY SENS 18 16MM DC2W NO
Datasheet Download
E2A-M18KN16-WP-D1 2M.pdf
Availability of E2A-M18KN16-WP-D1 2M
QUANTITY
E2A-M18KN16-WP-D1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18KN16-WP-D1 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M18KN16-WP-D1 2M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18KN16-WP-D1 2M
Related LinksE2A-M18KN1, E2A-M18KN16-WP-D1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18KN16-WP-D1 2M Details Description
Related parts for E2A-M18KN16-WP-D1 2M
JUMPER-H1507TR/A3048Y/H1505TR 2" datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN OVP HV TO220F datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 5POS .100 15AU datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf