Omron Automation & Safety E2A-M18LN16-WPB3-2M
E2A-M18LN16-WPB3-2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18LN16-WPB3-2M
Brief Description
PROXIMITY SENS M18 16MM PNP NONC
Datasheet Download
E2A-M18LN16-WPB3-2M.pdf
Availability of E2A-M18LN16-WPB3-2M
QUANTITY
E2A-M18LN16-WPB3-2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18LN16-WPB3-2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M18LN16-WPB3-2M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18LN16-WPB3-2M
Related LinksE2A-M18LN, E2A-M18LN16-WPB3-2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18LN16-WPB3-2M Details Description
Related parts for E2A-M18LN16-WPB3-2M
IC DAC 10BIT DUAL VOUT 24-TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 156MA 6.6 OHM TH datasheet.pdf
DGTL ISO 3.5KV 6CH SPI 24BGA datasheet.pdf
MICRO 25C P 12" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf