Omron Automation & Safety E2A-M30LN30-WP-B1 2M
E2A-M30LN30-WP-B1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M30LN30-WP-B1 2M
Brief Description
SENS PROX M30 30MM PNP-NO UNSHLD
Datasheet Download
E2A-M30LN30-WP-B1 2M.pdf
Availability of E2A-M30LN30-WP-B1 2M
QUANTITY
E2A-M30LN30-WP-B1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M30LN30-WP-B1 2M
Internal Part NumberEIS-E2A-M30LN30-WP-B1 2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2A Series Proximity Sensors
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.181" (30mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M30LN30-WP-B1 2M
Related LinksE2A-M30LN3, E2A-M30LN30-WP-B1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M30LN30-WP-B1 2M Details Description
Related parts for E2A-M30LN30-WP-B1 2M
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf