Omron Automation & Safety E2A-M30LS15-M1-B1
E2A-M30LS15-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M30LS15-M1-B1
Brief Description
SENS PROX M30 15MM PNP-NO SHILD
Datasheet Download
E2A-M30LS15-M1-B1.pdf
Availability of E2A-M30LS15-M1-B1
QUANTITY
E2A-M30LS15-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M30LS15-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2A-M30LS15-M1-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2A Series Proximity Sensors
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M30LS15-M1-B1
Related LinksE2A-M30L, E2A-M30LS15-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M30LS15-M1-B1 Details Description
Related parts for E2A-M30LS15-M1-B1
SENS PROX M30 30MM DC2W-NO UNSHD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf