Omron Automation & Safety E2A-S30KS15-M1-B1
E2A-S30KS15-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-S30KS15-M1-B1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
M30, SHLD, SS,15MM, PNP, NO, M
Datasheet Download
E2A-S30KS15-M1-B1.pdf
Availability of E2A-S30KS15-M1-B1
QUANTITY
E2A-S30KS15-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-S30KS15-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2A-S30KS15-M1-B1
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency500Hz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-S30KS15-M1-B1
Related LinksE2A-S30K, E2A-S30KS15-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-S30KS15-M1-B1 Details Description
Related parts for E2A-S30KS15-M1-B1
RES ARRAY 2 RES 1.5 OHM 0606 datasheet.pdf
COVER DUCT PVC BLACK 1.5"X 6' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SOT23-5 datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE GRN 3.6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 20MM datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 15A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf