Omron Automation & Safety E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC
E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC picture photo
Mfg. Part Number
E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC
Brief Description
SENS PROX M18 11MM NPN-NO
Datasheet Download
E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC.pdf
Availability of E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC
QUANTITY
E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC
Internal Part NumberEIS-E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.433" (11mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC
Related LinksE2A3-M18KS1, E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC Details Description
Related parts for E2A3-M18KS11-M1-C1 OMC
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
TERM BLOCK INSERTION BRIDGE datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf