Omron Automation & Safety E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC
E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC picture photo
Mfg. Part Number
E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30 44MM NPN NC
Datasheet Download
E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC.pdf
Availability of E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC
QUANTITY
E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC
Internal Part NumberEIS-E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency80Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC
Related LinksE2A3-M30KS2, E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC Details Description
Related parts for E2A3-M30KS20-M1-C2 OMC
CONN CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 19.4K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf