Vishay/BCcomponents SFR25H0003742FR500
SFR25H0003742FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0003742FR500
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0003742FR500.pdf
Availability of SFR25H0003742FR500
QUANTITY
SFR25H0003742FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0003742FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0003742FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0003742FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0003742FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0003742FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0003742FR500
RES ARRAY 13 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SSD 64GB SCSI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 500MA DO204 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/8-25' BLACK datasheet.pdf
DEVICE MARKERS LM MT300 15 X 9 datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 390MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf