Omron Automation & Safety E2AX-M30LS15-M1-B1
E2AX-M30LS15-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2AX-M30LS15-M1-B1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
INDUCTIVE SENSOR M30 15MM PNP NO
Datasheet Download
E2AX-M30LS15-M1-B1.pdf
Availability of E2AX-M30LS15-M1-B1
QUANTITY
E2AX-M30LS15-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2AX-M30LS15-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2AX-M30LS15-M1-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP65
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2AX-M30LS15-M1-B1
Related LinksE2AX-M30L, E2AX-M30LS15-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2AX-M30LS15-M1-B1 Details Description
Related parts for E2AX-M30LS15-M1-B1
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 126K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN M12 3POS datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 50 V datasheet.pdf