Omron Automation & Safety E2B-M18LN10-WP-B2 2M
E2B-M18LN10-WP-B2 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M18LN10-WP-B2 2M
Brief Description
SINGLE M18 LONG PW 2M PNP NC
Datasheet Download
E2B-M18LN10-WP-B2 2M.pdf
Availability of E2B-M18LN10-WP-B2 2M
QUANTITY
E2B-M18LN10-WP-B2 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M18LN10-WP-B2 2M
Internal Part NumberEIS-E2B-M18LN10-WP-B2 2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M18LN10-WP-B2 2M
Related LinksE2B-M18LN1, E2B-M18LN10-WP-B2 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M18LN10-WP-B2 2M Details Description
Related parts for E2B-M18LN10-WP-B2 2M
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS RACK & PANEL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.15 OHM 1% 100W datasheet.pdf
FERRITE CORE FLAT 12.7MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
RES 62 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf