Omron Automation & Safety E2B-M18LN10-WP-C2 5M
E2B-M18LN10-WP-C2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M18LN10-WP-C2 5M
Brief Description
SINGLE M18 LONG PW 5M NPN NC
Datasheet Download
E2B-M18LN10-WP-C2 5M.pdf
Availability of E2B-M18LN10-WP-C2 5M
QUANTITY
E2B-M18LN10-WP-C2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M18LN10-WP-C2 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M18LN10-WP-C2 5M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M18LN10-WP-C2 5M
Related LinksE2B-M18LN1, E2B-M18LN10-WP-C2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M18LN10-WP-C2 5M Details Description
Related parts for E2B-M18LN10-WP-C2 5M
RES 23.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
AT-8200 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
KE/POK 5 EARTH PLATE SHORT B datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
TV 4C 4#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf