TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-12S7
983-6S14-12S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-12S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6S14-12S7.pdf
Availability of 983-6S14-12S7
QUANTITY
983-6S14-12S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-12S7
Internal Part NumberEIS-983-6S14-12S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-12S7
Related Links983-6S, 983-6S14-12S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-12S7 Details Description
Related parts for 983-6S14-12S7
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DALLASTAT 10K 5.5V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1400PF 20KV N4700 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 335MA 2 OHM TH datasheet.pdf