Vishay/Dale RNC55J2001FMBSL
RNC55J2001FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2001FMBSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2001FMBSL.pdf
Availability of RNC55J2001FMBSL
QUANTITY
RNC55J2001FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2001FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2001FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2001FMBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2001FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2001FMBSL Details Description
Related parts for RNC55J2001FMBSL
IDC CABLE - MSR10K/MC10M/MPD10K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
500 PPR 0.25 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf