Bourns Inc. PWR163S-25-5R00F
PWR163S-25-5R00F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-5R00F
Brief Description
RES SMD 5 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-5R00F.pdf
Availability of PWR163S-25-5R00F
QUANTITY
PWR163S-25-5R00F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-5R00F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-5R00F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
PackagingTube
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-5R00F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-5R00F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-5R00F Details Description
Related parts for PWR163S-25-5R00F
RES 76.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 4A 4.5-18VIN 2.5V datasheet.pdf
CONTROLLER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.23A 165 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 4A PUSH-PULL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf