Omron Automation & Safety E2B-M18LN16-WP-B2 5M
E2B-M18LN16-WP-B2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M18LN16-WP-B2 5M
Brief Description
DOUBLE M18 LONG PW 5M PNP NC
Datasheet Download
E2B-M18LN16-WP-B2 5M.pdf
Availability of E2B-M18LN16-WP-B2 5M
QUANTITY
E2B-M18LN16-WP-B2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M18LN16-WP-B2 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M18LN16-WP-B2 5M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M18LN16-WP-B2 5M
Related LinksE2B-M18LN1, E2B-M18LN16-WP-B2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M18LN16-WP-B2 5M Details Description
Related parts for E2B-M18LN16-WP-B2 5M
CONN TAB 14-16AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 2A TUMT6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 16-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC 1.5KE datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf