Omron Automation & Safety E2B-M30KN20-WP-B1 5M
E2B-M30KN20-WP-B1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30KN20-WP-B1 5M
Brief Description
SINGLE M30 SHORT PW 5M PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30KN20-WP-B1 5M.pdf
Availability of E2B-M30KN20-WP-B1 5M
QUANTITY
E2B-M30KN20-WP-B1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30KN20-WP-B1 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30KN20-WP-B1 5M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30KN20-WP-B1 5M
Related LinksE2B-M30KN2, E2B-M30KN20-WP-B1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30KN20-WP-B1 5M Details Description
Related parts for E2B-M30KN20-WP-B1 5M
IC ADC 12BIT LP 500KSPS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN STACKER 8POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.4A 8VSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 175mA Backlight, Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
HEADER 8POS SMT WHITE datasheet.pdf