Omron Automation & Safety E2B-M30KS15-M1-B1
E2B-M30KS15-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30KS15-M1-B1
Brief Description
DOUBLE M30 SHORT M12 CN PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30KS15-M1-B1.pdf
Availability of E2B-M30KS15-M1-B1
QUANTITY
E2B-M30KS15-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30KS15-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2B-M30KS15-M1-B1
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30KS15-M1-B1
Related LinksE2B-M30K, E2B-M30KS15-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30KS15-M1-B1 Details Description
Related parts for E2B-M30KS15-M1-B1
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR TEMP PWM SMBUS TO39 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf