Omron Automation & Safety E2B-M30LN20-M1-B1
E2B-M30LN20-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30LN20-M1-B1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M30 LONG M12 CN PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30LN20-M1-B1.pdf
Availability of E2B-M30LN20-M1-B1
QUANTITY
E2B-M30LN20-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30LN20-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2B-M30LN20-M1-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30LN20-M1-B1
Related LinksE2B-M30L, E2B-M30LN20-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30LN20-M1-B1 Details Description
Related parts for E2B-M30LN20-M1-B1
DIODE ARRAY GP 400V 6A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 4.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 51 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf