Omron Automation & Safety E2B-M30LN20-WP-B1 5M
E2B-M30LN20-WP-B1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30LN20-WP-B1 5M
Brief Description
SINGLE M30 LONG PW 5M PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30LN20-WP-B1 5M.pdf
Availability of E2B-M30LN20-WP-B1 5M
QUANTITY
E2B-M30LN20-WP-B1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30LN20-WP-B1 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30LN20-WP-B1 5M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30LN20-WP-B1 5M
Related LinksE2B-M30LN2, E2B-M30LN20-WP-B1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30LN20-WP-B1 5M Details Description
Related parts for E2B-M30LN20-WP-B1 5M
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 6OUT 6'CRD BLK datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 523 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf