Omron Automation & Safety E2B-M30LN30-WP-B1 5M
E2B-M30LN30-WP-B1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30LN30-WP-B1 5M
Brief Description
DOUBLE M30 LONG PW 5M PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30LN30-WP-B1 5M.pdf
Availability of E2B-M30LN30-WP-B1 5M
QUANTITY
E2B-M30LN30-WP-B1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30LN30-WP-B1 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30LN30-WP-B1 5M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.181" (30mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30LN30-WP-B1 5M
Related LinksE2B-M30LN3, E2B-M30LN30-WP-B1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30LN30-WP-B1 5M Details Description
Related parts for E2B-M30LN30-WP-B1 5M
PC BOARD 3-HOLE SLDR PAD 4.5X6.5 datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC datasheet.pdf
KIT EVAL MT-RJ GIGABIT ETH MULTI datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf