Omron Automation & Safety E2C-X1R5A-4
E2C-X1R5A-4 picture photo
Mfg. Part Number
E2C-X1R5A-4
Brief Description
SENS PROX M8 1.5MM SHLD 4M-CABLE
Datasheet Download
E2C-X1R5A-4.pdf
Availability of E2C-X1R5A-4
QUANTITY
E2C-X1R5A-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2C-X1R5A-4
Internal Part NumberEIS-E2C-X1R5A-4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypeRequires Amplifier
Response Frequency800Hz
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2C-X1R5A-4
Related LinksE2C-X, E2C-X1R5A-4 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2C-X1R5A-4 Details Description
Related parts for E2C-X1R5A-4
DIODE GEN PURP 150V 200MA DO35 datasheet.pdf
ICL 7 OHM 20% 15A 30MM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 180 OHM 20SOIC datasheet.pdf