Omron Automation & Safety E2C-X1R5A-5 3M
E2C-X1R5A-5 3M picture photo
Mfg. Part Number
E2C-X1R5A-5 3M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M8 2MM
Datasheet Download
E2C-X1R5A-5 3M.pdf
Availability of E2C-X1R5A-5 3M
QUANTITY
E2C-X1R5A-5 3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2C-X1R5A-5 3M
Internal Part NumberEIS-E2C-X1R5A-5 3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2C
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypeRequires Amplifier
Response Frequency800Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply-
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, NEMA 1,3,4,6,12,13
IndicatorNo Indicator
Package / CaseCylinder, Threaded - M8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2C-X1R5A-5 3M
Related LinksE2C-X1R, E2C-X1R5A-5 3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2C-X1R5A-5 3M Details Description
Related parts for E2C-X1R5A-5 3M
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.3"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" T/H GLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 10MFPSK datasheet.pdf
13 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
T4012, 2NC+2NO BBM, FLEX2 ACT datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf