Omron Automation & Safety E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
DIA 4MM 1.2MM PIGT PNP NC
Datasheet Download
E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M.pdf
Availability of E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
QUANTITY
E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.047" (1.2mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency4kHz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
Related LinksE2E-C04S12, E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M Details Description
Related parts for E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PSOC 16K FLASH 1K 44LQFP datasheet.pdf
SENSOR UNAMP +1000 SCCM datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UT-SERVO RFI FLTR-UT110/UT160V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf