Omron Automation & Safety E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M
E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
DIA 4MM 1.2MM PIGT NPN NO
Datasheet Download
E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M.pdf
Availability of E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M
QUANTITY
E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.047" (1.2mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency4kHz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M
Related LinksE2E-C04S12, E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M Details Description
Related parts for E2E-C04S12-CJ-C1 0.3M
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf