Omron Automation & Safety E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M
E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M
Brief Description
SENS PROX M12 10MM DC2W-NO .5M
Datasheet Download
E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M.pdf
Availability of E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M
Internal Part NumberEIS-E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE2E Sensors Apr/2014
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M
Related LinksE2E-X10D1-M, E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M Details Description
Related parts for E2E-X10D1-M1GJ-T1 0.5M
TRANS NPN 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.2UH 15.4A 6.2 MOHM datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 60A TO247AC datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf