Omron Automation & Safety E2E-X10D1-M1J-T1N 0.3M
E2E-X10D1-M1J-T1N 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10D1-M1J-T1N 0.3M
Brief Description
SENS PROX M30 10MM DC2W-NO .3M
Datasheet Download
E2E-X10D1-M1J-T1N 0.3M.pdf
Availability of E2E-X10D1-M1J-T1N 0.3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E2E-X10D1-M1J-T1N 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10D1-M1J-T1N 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-X10D1-M1J-T1N 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE2E Sensors Apr/2014
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C