Omron Automation & Safety E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
Brief Description
PROXIMITY SENSOR
Datasheet Download
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M.pdf
Availability of E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
QUANTITY
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
Related LinksE2E-X10D1-, E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M Details Description
Related parts for E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
IC REG BOOST ADJ/12V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP 5V I/O 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 32POS 2.54 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
anyCAP⑩ 50 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf