Omron Automation & Safety E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M
E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M
Brief Description
SENS PROX M30 10MM DC2W-NC .3M
Datasheet Download
E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M.pdf
Availability of E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE2E Sensors Apr/2014
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NC, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M
Related LinksE2E-X10D2-M, E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M Details Description
Related parts for E2E-X10D2-M1J-T4N 0.3M
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5952LC-1.5 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 50MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf