Omron Automation & Safety E2E-X18MY1-M1
E2E-X18MY1-M1 picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X18MY1-M1
Brief Description
SENS PROX M30 18MM DC3W-NO
Datasheet Download
E2E-X18MY1-M1.pdf
Availability of E2E-X18MY1-M1
QUANTITY
E2E-X18MY1-M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X18MY1-M1
Internal Part NumberEIS-E2E-X18MY1-M1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Multiple Devices Marking Nov/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.709" (18mm)
Output TypeSCR-NO, 2-Wire
Response Frequency25Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply20 VAC ~ 264 VAC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X18MY1-M1
Related LinksE2E-X1, E2E-X18MY1-M1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X18MY1-M1 Details Description
Related parts for E2E-X18MY1-M1
CONN PC PIN CIRC .018DIA TINLEAD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
FILTER FAN GREY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 30 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf