Omron Automation & Safety E2E-X20MD15
E2E-X20MD15 picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X20MD15
Brief Description
SENS PROX M30 20MM DC2W-NO
Datasheet Download
E2E-X20MD15.pdf
Availability of E2E-X20MD15
QUANTITY
E2E-X20MD15 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X20MD15
Internal Part NumberEIS-E2E-X20MD15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency-
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X20MD15
Related LinksE2E-X, E2E-X20MD15 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X20MD15 Details Description
Related parts for E2E-X20MD15
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 27V SOT363 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 20V 0.5A MINI5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
GROMMET 0.375" PVC BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf