Omron Automation & Safety E2E2-X10MB2
E2E2-X10MB2 picture photo
Mfg. Part Number
E2E2-X10MB2
Brief Description
SENS PROX M18 10MM PNP-NC UNSHLD
Datasheet Download
E2E2-X10MB2.pdf
Availability of E2E2-X10MB2
QUANTITY
E2E2-X10MB2 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E2-X10MB2
Internal Part NumberEIS-E2E2-X10MB2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
E2E, E2E2, E2EM Output Rating Nov/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency200Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 55 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E2-X10MB2
Related LinksE2E2-, E2E2-X10MB2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E2-X10MB2 Details Description
Related parts for E2E2-X10MB2
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 15.5MM datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
9+9 DIL MALE VERT CONN F/LATCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO204AL datasheet.pdf