Omron Automation & Safety E2E2-X18MY2-M4
E2E2-X18MY2-M4 picture photo
Mfg. Part Number
E2E2-X18MY2-M4
Brief Description
SENS PROX M30 18MM AC2W-NC UNSHD
Datasheet Download
E2E2-X18MY2-M4.pdf
Availability of E2E2-X18MY2-M4
QUANTITY
E2E2-X18MY2-M4 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E2-X18MY2-M4
Internal Part NumberEIS-E2E2-X18MY2-M4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Multiple Devices Marking Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Packaging Label Nov/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.709" (18mm)
Output TypeSCR-NC, 2-Wire
Response Frequency25Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply20 VAC ~ 264 VAC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E2-X18MY2-M4
Related LinksE2E2-X1, E2E2-X18MY2-M4 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E2-X18MY2-M4 Details Description
Related parts for E2E2-X18MY2-M4
JUMPER-H1502TR/A2015Y/H1502TR 4" datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X65MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf