Omron Automation & Safety E2EH-X12C2 2M
E2EH-X12C2 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2EH-X12C2 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
HI-TEMP,M30,PNP,NC
Datasheet Download
E2EH-X12C2 2M.pdf
Availability of E2EH-X12C2 2M
QUANTITY
E2EH-X12C2 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2EH-X12C2 2M
Internal Part NumberEIS-E2EH-X12C2 2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.472" (12mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2EH-X12C2 2M
Related LinksE2EH-X, E2EH-X12C2 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2EH-X12C2 2M Details Description
Related parts for E2EH-X12C2 2M
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS STR datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 370 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
N4X 3-PT FREESTANDING ENCL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf