Omron Automation & Safety E2EH-X12D1 5M
E2EH-X12D1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2EH-X12D1 5M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
HI-TEMP,M30,PNP,NC
Datasheet Download
E2EH-X12D1 5M.pdf
Availability of E2EH-X12D1 5M
QUANTITY
E2EH-X12D1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2EH-X12D1 5M
Internal Part NumberEIS-E2EH-X12D1 5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.472" (12mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2EH-X12D1 5M
Related LinksE2EH-X, E2EH-X12D1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2EH-X12D1 5M Details Description
Related parts for E2EH-X12D1 5M
CAP TRIMMER 4.5-30PF 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 4" H2O 4SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FLEXGEN UI datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf