Omron Automation & Safety E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M
E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M
Brief Description
SENS PROX M30 15MM DC3W-NO SHLD
Datasheet Download
E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M.pdf
Availability of E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M
QUANTITY
E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.181" (30mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M
Related LinksE2EM-C30X1-, E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M Details Description
Related parts for E2EM-C30X1-M1GJ-1 0.3M
LABEL LSR POLYFN WHT 1.25 X .38" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND DBL OPEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeB 2.0 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 0.8V 5A SYNC 20WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC LEAD COMB KIT YELLOW 0.050" 1 datasheet.pdf