Omron Automation & Safety E2EM-X30MX1-M1J 0.3M
E2EM-X30MX1-M1J 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2EM-X30MX1-M1J 0.3M
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30 NO 300MM
Datasheet Download
E2EM-X30MX1-M1J 0.3M.pdf
Availability of E2EM-X30MX1-M1J 0.3M
QUANTITY
E2EM-X30MX1-M1J 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2EM-X30MX1-M1J 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2EM-X30MX1-M1J 0.3M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.181" (30mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2EM-X30MX1-M1J 0.3M
Related LinksE2EM-X30MX, E2EM-X30MX1-M1J 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2EM-X30MX1-M1J 0.3M Details Description
Related parts for E2EM-X30MX1-M1J 0.3M
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DEKAFIX FSZ 5 MARKED 61-70 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10UMAX datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 1.5A 1.56 OHM TH datasheet.pdf
DEFLECTOR SIDE PLATE datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 7 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf